НОВИНИ

България е сред първите 10 държави в света с най-много агресия в училище

Изследване на Световната здравна организация сред 43 страни постави България сред първите 10 държави с най-висок процент на тормоз в училище. Това стана ясно по време на кръгла маса с участието заместник-министъра на образованието и науката Деница Сачева, посветена на агресията в българските училища.

Тереза Ставрева
от Тереза Ставрева
16:47, 06.10.2017
Чете се за: 01:04 мин.
Още

Макар и не сред първенците по брой население, България се оказва на челните позиции в световен мащаб по отношение на агресията сред децата. Само за миналата година у нас има над 2200 случая на физически и почти 3000 на вербален тормоз в училище. За да се променят цифрите, експерти в областта на образованието и сигурността се обединяват около тезата, че трябва да се въведат ясно установени правила на поведение за децата със съответните санкции, ако те бъдат нарушени.

Красимира Чобанова, началник сектор "Детска престъпност"- МВР : "Най-важното нещо е тези правила да се спазват и да не се допускат двойни стандарти."

Липсата на педагози в много учебни заведения в страната е друг проблем, който касае агресията сред деца и пред който се изправя образователната система у нас. От над 4300 училища в страната, само в 964 работят психолози или педагогически съветници. Най-остра е липсата на специалисти в области като Ловеч, Силистра, Кюстендил, Перник, Видин и Враца. За да се справи с този дефицит, образователното министерство е въвело нова професия.

Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката: "Образователният медиатор, макар и създаден по проекти и програми, свързани с работа в уязвими общности, смятаме, че е професия, която може да бъде използвана с много по-голям мащаб и обхват в цялата образователна система."

Столичната община пък предлага свой алтернативен вариант за справяне с агресията сред деца, а именно-повече спорт в свободното време.

Тодор Чобанов, заместник-кмет на Столичната община: "Столичната община предвижда значително увеличаване на средствата за спортни клубове и детски школи през 2018г. Част от усилията касаят времето, когато децата не са на училище. Ръстът на използващите тези клубове е много голям, говорим за около 2000 души в рамките на година и половина.

А целта на Столичната община е да достигне и до периферията на града, където алтернативите за спорт са по-ограничени, за да могат повече деца да прекарват времето си, спортувайки.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Удължават работното време на градския транспорт за мача България - Франция
Удължават работното време на градския транспорт за мача България - Франция
​Вежди Рашидов се срещна с Лодовико Бенвенути
​Вежди Рашидов се срещна с Лодовико Бенвенути