Ангелина е на 41. Омъжена е от 6 години. Семейството прави опити да има дете, но се оказва, че и двамата имат репродуктивни проблеми. От пет години правят ин-витро процеудири, но без успех. Единственият шанс да имат дете е изкуствено оплождане с донорска яйцеклетка.
Ангелина Пашалийска: Надяваме се, че поне догодина ще се получи. До една година. Ние подадохме документи август месец. Това е нашия шанс да имаме бебе.
Ангелина вярва, че яйцеклетката, дарена от непозната жена, ще сбъдне най-голямата ѝ мечта и ще осмисли живота на семейството ѝ. У нас от началото на годината репродуктивен материал са дарили около 600 жени. Валя е била донор 3 пъти.
Валя Попова - донор: Дава ти едно духовно спокойствие. Нещо, което знаеш, че си могъл да направиш - направил си и си си продължил по пътя, но знаеш, че там някъде някой е щастлив благодарение на теб.
Според лекарите хората с репродуктивни проблеми у нас се увеличават и са все по-млади.
Д-р Стела Чапанова - акушер-гинеколог: Можем да вземем някакви мерки - да си направим профилактични прегледи. Жените да замислят забременяване на възраст по-малка от 40 години. Ако има някакъв проблем да се обръщат към съотвените специалисти.
От донорски яйцеклетки и сперматозоиди се нуждаят над 50 000 двойки в страната. Дарителите обаче са малко.
Дамите могат да станат донори, ако са до 34 години и са родили поне едно дете. При мъжете възрастово ограничение няма.
Д-р Стела Чапанова - акушер-гинеколог: При жената е малко по-сложно, защото е свързано с процедура за събиране на яйцеклектите, отколото при мъжа.
По данни на Агецнията по трансплантации през тази година са направени над 1100 ин-витро процедури с донорски репродуктивен материал. Заради остаряла наредба на здравното министерство и недостига на донори процедурите се заплащат от пациентите, обясниха от фондация "Майки за донорството".