НОВИНИ

Излюпиха се първите пеликанчета в Природен парк "Персина"

Излюпиха се първите две къдроглави пеликанчета от новосформираната през 2016 г. колония, разположена на една от изкуствените платформи, построени преди 5 години от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) и Дирекцията на Природен парк „Персина“ в блатото Песчина на остров Персин (Белене).

излюпиха първите пеликанчета природен парк персина
bnt avatar logo
от БНТ
14:31, 14.06.2017
Чете се за: 00:40 мин.
У нас

Преди седмица през една от уеб камерите, разположена в Поддържан резерват „Персински блата“ бяха наблюдавани двете малки пеликанчета и в началото на седмицата екип на БДЗП успя да ги види „на живо“ от наблюдателната кула.

Към момента в колонията има 3 двойки къдроглави пеликани и една двойка розови пеликани – вид, който е изчезнал като гнездящ в нашата страна, което прави успеха още по-значим за природата на България. Екипите на БДЗП и ДПП „Персина“ продължават да наблюдават от близо колонията и да следят ситуацията в нея.

За втора поредна година новосформираната колония от къдроглави пеликани в блатото Песчина на остров Персин успява да отгледа малки. Това е огромен успех за природозащитата в България, защото до миналата година единственото място в страната ни, където гнездяха къдроглави пеликани беше езерото „Сребърна“. След почти 60 години прекъсване, видът започна да строи гнезда и вече да отглежда поколение и на създадените с помощта на човека изкуствени платформи в блатото Песчина.

Розовите пеликани гнездят за първи път в Персина, като за последните няколко десетилетия са известни малко на брой опити за пристъпване към гнездене на вида в езерото Сребърна, но повечето от тях неуспешни.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Американски лекари разделиха 10-месечни сиамски близначки
Американски лекари разделиха 10-месечни сиамски близначки
Космическият кораб Прогрес МС-06  беше успешно изведен на орбита
Космическият кораб "Прогрес МС-06" беше успешно изведен на орбита