НОВИНИ

Какво отражение ще имат върху Китай американските мита?

Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще въведат мита от 25 процента за китайски стоки, внасяни в страната, на стойност 50 милиарда долара. Какво отражение ще има това за Китай и кой може да се надява да излезе победител от това противопоставяне.Франс прес потърси отговори на тези въпроси, предава БТА.

bnt avatar logo
от БТА
18:05, 16.06.2018
Чете се за: 01:01 мин.
По света
отражение имат китай американските мита

Какво ще е очакваното въздействие върху китайската икономика?

В доклад, публикуван в края на май, Световната банка посочи, че въздействието от санкциите на стойност 50 милиарда долара за китайските стоки, внасяни в САЩ, е "лесно управляемо" за азиатския гигант.

Според институцията тези санкции са се отразили на 11,5 от китайските продукти, които се изнасят за САЩ и на 2,2 процента от общия износ на азиатската страна за миналата година. Пряката цена за икономиката ще бъде само около 0,2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай за 2017 година.

Освен това сега Китай е по-малко зависим от външната си търговия: миналата година нетният износ е допринесъл за растежа на БВП само с 9,1 процента, въпреки че на американския пазар са пласирани 18,9 процента от общия износ.

„Въздействието би трябвало да бъде контролирано, правителството вероятно ще може да смекчи последиците чрез данъчни отстъпки и субсидии за фирмите-износителки“, според анализаторите на BMI Research.

Дори Вашингтон да атакува вноса нa китайски стоки на стойност 150 милиарда долара, това би било едва 6,6 от общия износ на Китай и 1,1 процента от БВП на азиатския гигант през миналата година, допълват анализаторите.

;

Кой ще спечели накрая?

„търговските войни са добри и лесни за печелене|, написа в Туитър президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Китай изразява твърда позиция от месеци: "Никой не излиза победител от търговска война". Министърът на външните работи на Китай Ван И призова вчера Вашингтон да избегне "губещия" подход за двата партньoра.

Днес Пекин отправи апел към другите страни, които са засегнати от американските мерки, към "общи действия" срещу това "ретроградно поведение".

Някои икономисти напомнят за последствията от американския закон Смут-Хоули от 1930 година, който налага данъци на близо 20 000 вносни стоки и предизвиква ответна реакция в чужбина, влошавайки допълнително пораженията от Голямата депресия.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Наводнения в части от Румъния заради проливни дъждове
Наводнения в части от Румъния заради проливни дъждове
Гръцкият премиер Ципрас оцени високо миграционната политика на Ангела Меркел
Гръцкият премиер Ципрас оцени високо миграционната политика на Ангела Меркел