НОВИНИ

​Китай и Индия ще подобрят сътрудничеството си в борбата с тероризма

Китай и Индия обещаха да подобрят сътрудничеството си в борбата с тероризма, след неофициално посещение на индийския премиер Нарендра Моди, който се срещна с китайския президент Си Цзинпин, предаде ДПА.

bnt avatar logo
от БТА
14:55, 28.04.2018
Чете се за: 01:21 мин.
По света
​китай индия подобрят сътрудничеството борбата тероризма

Моди пристигна снощи в китайския град Ухан. Двамата с президента Си посетиха множество културни обекти и проведоха дипломатически разговори, съобщава Синхуа. Агенцията цитира изявление на китайския лидер, според което голямото сътрудничество между двете страни може да засили глобалното им влияние.

Двете страни с най-голямо население в света се споразумяха да засилят комуникацията помежду си, особено между въоръжените сили, съобщава в. "Таймс ъф Индия". Лидерите обсъди също търговски въпроси и се очаква да дискутират за оспорвана част от 4000-километровата граница между двете страни.

Напрежението между Пекин и Делхи се повиши миналата година заради граничната зона Доклам в Хималаите, представляваща необитаемо плато на границата между Китай, Индия и Бутан. И двете страни изпращаха в продължение на месеци войски в Доклам, след като Китай се опита да построи път през платото. Това беше най-голямото напрежение между тях от войната през 1962 г., припомня ДПА. След това дипломатическите връзки между тях бяха отслабени. Този месец обаче няколко индийски представители посетиха Китай, преди посещението на премиера Моди.

След срещата в Ухан китайският заместник-външен министър Кун Суаню заяви, че тя е била важно събитие за двустранните отношения, предаде Ройтерс. Той добави, че Китай и Индия имат определени разногласия, но срещата не е целяла решаването им. Китайският президент Си Цзинпин заяви, че проблемите между Китай и Индия имат ограничен и временен характер, подчерта Кун.

Пекин не смята за важно дали Делхи приема китайският инфраструктурен проект "Един пояс-един път" и няма да принуждава Индия да го направи, добави заместник-външният министър. Той заяви също, че според китайското ръководство индийското правителство не е променяло официалната позиция на страната, според която Тибет е част от Китай.

Неформалната среща на върха между лидерите на двете страни с най-голямо население в света подчертава тяхното съперничество за водеща роля в Азия, както и възможността за сътрудничество, подчертава Асошиейтед прес.

По време на преговорите вчера президентът Си призова за засилване на контактите с Индия. В същото време между страните съществува напрежение и те са съперници за влияние в по-малките си съседи. Делхи се притеснява особено от предприетите от Китай стъпки за изграждане на връзки със страни от района на Индийския океан, включително с Пакистан, който е отдавнашен съперник на Индия, отбелязва АП.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Земеделското министерство затяга контрола върху качеството на млечните продукти
Земеделското министерство затяга контрола върху качеството на млечните продукти
​Учени откриха голяма мъртва зона в Оманския залив
​Учени откриха голяма "мъртва зона" в Оманския залив