НОВИНИ

Лихвите по депозитите паднаха до рекордно ниски нива

Лихвите по депозитите достигнаха рекордно ниски нива. През последния месец сериозен спад има и на лихвите по ипотечните кредити. Такава е статистиката на Българската народна банка, публикувана в края на седмицата. Икономисти съветват управлението на личните финанси на всеки да става разумно и парите да се инвестират в достъпни инструменти.

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
19:44, 30.07.2017
Чете се за: 01:06 мин.
У нас

Две са основните причини за рекордния спад на лихвите. От една страна това е политиката на европейската централна банка за поддържане на ниски цени на депозитите и кредитите , а от друга - натрупаните средства в самите банки.

Това на практика означава, че те разполагат с достатъчно пари и нямат за цел да събират още депозити. Основният лихвен процент към началото на юли остава 0 на сто.

Така средният лихвен процент на депозитите по лихвите на фирмите достига вече 0,18% в лева.

Цената на депозитите за бита намалява до 0,44 на сто в лева и 0,30% в евро.

Намаление има и при печалбата от бърз депозит - до едно денонощие.

Стойне Василев, председател на Българска асоциация на личните финансови консултанти: В банките има над 46 млрд. лева на домакинствата, което показва, че българинът обича да пести. Въпросът е, че това не му носи някакви позитиви в момента. В момента лихвите по банковите депозити наистина са на исторически най-ниското възможно ниво и те в момента бавно и полека се изяждат от инфлацията. Да управляваш по-разумно парите си е да знаеш в какво да ги инвестираш. Инвестициите са да се разделиш с едни пари сега, за да изкараш повече в бъдеще. Има много достъпни инвестиции, които всеки може да ги направи буквално, дори да отделя 200 или 300 лева на месец. Това са акции, дялове от взаимни фондове, застраховки живот със спестовен елемент, продуктите са много и те са достъпни за обикновения човек.

Намаление има и при лихвите по кредитите. Потребителските средно струват 7,78 на сто. А разходите за жилищни вече са под 4 процента.

Ниската печалба от депозитите логично води до повече харчене, защото хората нямат стимул да спестяват. Подобни решения обаче също трябва да бъдат разумни. Юли и август са месеците, през които повечето българи харчат най-много пари, показват данни на финансовите консултанти.

Според експертите всеки човек трябва да има дневен праг на харченето, който да надхвърля само при краен случай ако иска да се събира в месечния си бюджет.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Детски православен лагер в Кремиковския манастир
Детски православен лагер в Кремиковския манастир
Вечеря в небето е най-новата атракция във Варна
Вечеря в небето е най-новата атракция във Варна