НОВИНИ

Правителството в Тунис падна след вот на недоверие от парламента

Парламентът на Тунис гласува недоверие на правителството на републиката начело с премиера Хабиб Есид, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.

bnt avatar logo
от БТА
08:22, 31.07.2016
Чете се за: 01:00 мин.
По света
правителството тунис падна вот недоверие парламента

Вотът на недоверие бе подкрепен от 118 депутати в Събранието на народните представители, трима бяха против, а 27 се въздържаха.

67-годишният Есид - специалист по селскостопанска икономика с диплома от САЩ, в последно време стана обект на критики от депутатите, които обвиняват създаденото преди година и половина правителство в неефективност и неспособност да изведе страната от кризата в различни области на икономиката.

В началото на миналия месец президентът на Тунис Бежи Каид Есебси представи своя инициатива за създаване на правителство на националното единство от представители на различни политически партии. Негов приоритет трябва да стане борбата с тероризма и корупцията, както и укрепването на демокрацията в страната.

На 13 юни в президентския дворец лидерите на основните партии и организации в страната, участващи в националния диалог, подписаха документ, станал известен като Картагенското споразумение, което трябваше да положи началото на процеса на формиране на правителство на националното единство в републиката. Едно от условията за създаването му бе именно оставката на сегашния премиер.

"Аз прекрасно съзнавам, че гласуването ще бъде срещу мене. Дойдох тук не за да получа 100 гласа (мнозинството, необходимо за запазване на доверието в правителството - бел.ред.), а за да обясня някои неща на депутатите и на народа", каза от парламентарната трибуна днес преди началото на гласуването премиерът Хабиб Есид.

АП отбелязва, че действията на президента също имат критици, според които той маневрира, за да изведе напред на политическата сцена своя син Хафед Каид Есебси, и първата крачка в тази насока е отстраняването на сегашния премиер.

Тунис е единствената страна, започнала успешен преход към парламентарна демокрация в резултат на поредицата от народни въстания в арабския свят, станали известни като "Арабската пролет" от 2011 г. Страната обаче се опитва да се справи с терористични джихадистки атаки, които се отразиха силно негативно върху основния доходен отрасъл на икономиката й - туризма.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
16 жертви на две масови убийства в Мексико
16 жертви на две масови убийства в Мексико
Милиони присъстваха на бдение заедно с папата в района на село край Краков
Милиони присъстваха на бдение заедно с папата в района на село край Краков