НОВИНИ

Росен Плевнелиев се срещна с френския президент Франсоа Оланд в Париж

След референдума във Великобритания е необходимо ЕС да бъде заздравен и да получи нова доза доверие. Трябва да избегнем най-лошата криза - моралната, заяви президентът Росен Плевнелиев, който разговаря с френския президент Франсоа Оланд в Париж днес. Държавният ни глава е на официално посещение във Френската република, съобщиха от прессекретариата на президента на Република България.

bnt avatar logo
от
18:09, 27.06.2016
Чете се за: 01:32 мин.
У нас
росен плевнелиев срещна френския президент франсоа оланд париж

Според президента Оланд европейският проект трябва да бъде защитен от несигурността след референдума във Великобритания.

"Трябва да останем приятелски настроени, но трябва да сме наясно със следващите ходове", коментира френският държавен глава.

Президентът Плевнелиев посочи, че сега е важно да се стартират нови проекти на европейска интеграция, каквито са Европейският енергиен съюз и Общият дигитален съюз. От изключително значение също така е да продължи процесът на разширяване на ЕС, беше подчертано по време на разговора.

"Отслабването на европейския проект и липсата на европейска перспектива за страните партньори от региона може да доведе до дестабилизация", предупреди той. Президентът посочи, че България активно и последователно подкрепя процеса на разширяване на ЕС. Предпоставка за справедлива оценка на напредъка продължава да бъде стриктното изпълнение на критериите за членство в ЕС според индивидуалните постижения на всяка страна, каза държавният глава. На 4 юли по инициатива на президента Франсоа Оланд в Париж ще се проведе Среща на върха по Балканите, стана ясно по време на срещата.

България разчита на подкрепата на Франция за приемане в Шенгенското пространство, посочи президентът Плевнелиев по време на срещата в Елисейския дворец. Към момента за Франция евентуално решение за присъединяването на България остава обвързано с Механизма за сътрудничество и оценка.

По отношение на миграционната криза Росен Плевнелиев и Франсоа Оланд изразиха очакване да бъдат изпълнени поетите ангажименти. "Всички държави от ЕС трябва да проявят максимална солидарност с тези, които първи поемат миграционния натиск, защото външните граници на ЕС не се свеждат само до Шенген", подчерта българският президент.
Възможностите за подобряване на икономическите връзки също бяха във фокуса на разговора на президентите Росен Плевнелиев и Франсоа Оланд. Потенциал за френски инвестиции има основно в области като управление на води и отпадъци, изграждане на инфраструктурни обекти, хранително-вкусовата промишленост, биологичното земеделие, лозаро-винарския бранш, фармацевтиката, информационните технологии, туризма.

Българската страна проявява интерес и към засилване на сътрудничеството между малките и средни предприятия, междуфирменото коопериране, както и в областта на иновационната политика. Реални са възможностите в областта на енергетиката при реализиране на конкурентноспособни енергийни проекти, развитие на енергийната инфраструктура, повишаване на енергийната ефективност и въвеждане на съвременни, енергоспестяващи технологии. Френската компания "Тотал" участва в процедурата и сключи договор за търсене и проучване на нефт и газ в Черно море в "Блок 1-21 Хан Аспарух".

Президентите Плевнелиев и Оланд обсъдиха също така необходимостта от укрепване на колективната отбрана на НАТО и способностите за управление на кризи. Двамата президенти считат, че срещата на върха на НАТО във Варшава на 8 и 9 юли ще допринесе за засилването на сигурността на страните членки на алианса. Президентът Росен Плевнелиев припомни, че България подкрепя суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна и страната ни настоява за постигане на мирно решение на кризата в Източна Украйна.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Обновен е тунел Железница на път E-79
Обновен е тунел "Железница" на път E-79
Британците са притеснени за статута си в България след референдума
Британците са притеснени за статута си в България след референдума