НОВИНИ

Големият драматург Константин Илиев ще получи „АСКЕЕР 2017” за цялостен принос

На 24 май т.г. в Деня на най-светлия ни празник- на българската духовност, просвета и култура и на славянската писменост, в Театър „Българска армия” за 27-и път Фондация „Академия Аскеер” ще връчи своите национални награди за постижения в театралното изкуство през изтеклия сезон. За наградата „АСКЕЕР 2017” за цялостен принос е предложен българският драматург Константин Илиев. Това съобщи днес на брифинг Милен Миланов, председател на Фондация “Академия Аскеер”

големият драматург константин илиев получи аскеер 2017 цялостен принос
bnt avatar logo
от БНТ
12:54, 11.04.2017
Чете се за: 02:30 мин.
Още

Наградите „Аскеер” са единствени по рода си – те са автентичният и самоотвержен, неказионен глас на театралното съсловие. Всяка от тях е професионален, естетически избор на хора, правещи театър, подчерта Миланов. Досега 198 са творците, удостоени със статуетката на рицаря Аскеер, дело на скулптора Георги Чапкънов – Чапа.

За „Аскеер 2017” номинираните ще се състезават в 10 спектаклови категории, включващи представления и техните създатели, с осъществена премиера в периода от 31 март 2016 г. до 31 март 2017 г. Не подлежат на номиниране заглавия и творци от Театър „Българска армия”, които са инициатори, организатори и домакини на празника на колегите си. Обект на внимание от страна на журито са 119 представления- 67 от тях са реализираните премиери в София, 52 спектакъла са представени от извънстолични театри. Селектираната продукция принадлежи на 7 столични сцени със 13 заглавия и 2 извънстолични театъра- с 3 заглавия. Ако се включат и сценичните творби , обект на оценка в категория „Съвременна българска драматургия”, спектаклите, разгледани през годината от „А`Аскеер”, са 143.

С тайно гласуване са определени номинации в различни категории, част от които са:

За „Изгряваща звезда”:

Боян Крачолов, Димитър Крумов и Иван Николов за „Това НЕ Е Хамлет“, авторски спектакъл на Боян Крачолов по текстове на Шекспир, Бекет, Молиер, Мигел де Сервантес, Том Стопард, Петер Вайс, Мюлер, Калдерон и други- Театрална работилница „Сфумато“.

Весела Василева за „Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Каталин Старейшинска за ролята на Роберта в „Дани и дълбокото синьо море“ от Джон Патрик Шанли, постановка Ованес Торосян, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

За „Сценография”:

Мариета Голомехова за „Последно изкушение” от Никос Казандзакис, драматургична версия Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Народен театър „Иван Вазов“

Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Ханс К. Андерсен, постановка Василена Радева, Театър „София“

Юлиана Войкова-Найман за „Майстори” от Рачо Стоянов, постановка Петринел Гочев, Народен театър „Иван Вазов“

За „Театрална музика” :

Петър Дундаков за „Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев, Младежки театър „Николай Бинев“

Петя Диманова за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, постановка Диана Добрева, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Христо Йоцов за „Анна Каренина“ от Лев Н. Толстой, постановка Николай Поляков, Театър „София“

За „Водеща мъжка роля”:

Владимир Карамазов за ролята на Ален Рей в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

Иван Юруков за ролята на Найден в „Майстори” от Рачо Стоянов, постановка Петринел Гочев, Народен театър „Иван Вазов“

Свежен Младенов за ролята на поп Кръстьо във „Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

За „Водеща женска роля”:

Александра Василева за ролята на Анет Рей в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

Меглена Караламбова за ролята на Майката в „Разговори с мама” по Сантяго Овес от Жорди Галсеран, постановка Венцислав Кулев, Театър 199 „Валентин Стойчев“

Радена Вълканова за ролята на Вероник Улие в „Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

За „Режисура”:

Диана Добрева за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив

Григор Антонов за „Вуйчо Ваньо“ от Антон П. Чехов, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Стайко Мурджев за „Еквус” от Питър Шафър, Младежки театър „Николай Бинев“

За „Най-добро представление”:

„Богът на касапницата” от Ясмина Реза, постановка Антон Угринов, Народен театър „Иван Вазов”

„Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

„Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев, Младежки театър „Николай Бинев“

Традиционно връчването на наградите “Аскеер” е под почетния патронаж на министъра на културата и на министъра на отбраната.

Досега за цялостен принос към театралното изкуство са наградни с „Аскеер”: Славка Славова, Леон Даниел, Ицхак Финци, проф. Желчо Мандаджиев, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Юлия Огнянова, Иван Кондов, Николай Бинев, Вили Цанков, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Таня Масалитинова, Георги Русев и др.А сред учредената още през 2007 г. категория Почетен „Аскеер“ за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство: Станислав Стратиев, Димитър Гочев, Леон Даниел, Велко Кънев, Крикор Азарян, проф. дфн Александър Шурбанов.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Окръжната прокуратура в Русе наблюдава грабежа в село Червена вода
Окръжната прокуратура в Русе наблюдава грабежа в село Червена вода
Сирия беше основна тема на заседнието на външните министри от Г-7
Сирия беше основна тема на заседнието на външните министри от Г-7