НОВИНИ

В България масово се използват антибиотици при отглеждането на животни

България е на осмо място в Европа по употреба на антибиотици при отглеждането на животни във фермите. Това показва доклад на Европейската агенция по лекарствата. Документът анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г. Информацията провокира въпроса: Има ли опасност за хората при консумацията на месото?

Паулина Найденова
от Паулина Найденова
17:50, 06.11.2017
Чете се за: 01:06 мин.
Още

Най-много антибиотици са използвали животновъдите в Кипър, Италия и Испания. А най-малко в Исландия и Норвегия. България се нарежда на осмото място със средно 120 милиграма антибиотик на килограм живо тегло. За лечението на животните у нас най-често фермерите са използвали тетрациклини.

Според животновъда Димитър Бакалов честата употреба на антибиотици може да се дължи на лошо отглеждане на животните.

Димитър Бакалов: Българските животни, които са пуснати в планината, по селата някъде и навън са също болни, защото не се хранят правилно. Съвсем друго е да я храниш само със слама, или да му даваш люцерна. Оттам идва всичко.

Според Асоциацията на месопреработвателите не е възможно фермерите у нас да дават превантивно на животните си малки количества антибиотици, за да не се разболяват, защото медикаментите са много скъпи.

д-р Диляна Попова, главен експерт в Асоциацията на месопреработвателите: Този доклад, който е публикуван анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 държави от ЕС. Това, че в България са внесени лекарства, не означава, че те са продадени само в България.
;

Според лекари, ако в месото има антибиотик, съществува риск човек да развие резистентност към медикаментите.

д-р Светослав Ханджийски, член на ръководството на Европейската академия на науките по хранене: Когато е необходимо ние да се лекуваме с антибиотици, нашето лечение няма да бъде ефективно. Тоест една температура при бронхопневмония, при ангина или друг възпалителен процес няма да може да се повлияе.
Богомил Николов, асоциация „Активни потребители“: Няма непосредствена опасност. Никой няма да го заболи корема от това, че в месото има остатъчни антибиотици. Въпросът е дали след 20 години, ако се разболея, няма да има нито един антибиотик, който да ми помогне и аз казвам - да, възможно е.

От Агенцията по безопасност на храните уверяват, че в месото, което се продава в магазините няма антибиотици. Според изискванията - използването на месо и мляко докато животното се лекува е забранено. Суровината може да се разпространява по магазините едва след като тялото се изчисти от медикаментите и ветеринарните лекари издадат медицинско свидетелство.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Хиляди излязоха на протест в Румъния срещу готвени реформи в правосъдието
Хиляди излязоха на протест в Румъния срещу готвени реформи в правосъдието
Тръмп: По-важен е проблемът с психическото здраве, не режимът за оръжията
Тръмп: По-важен е проблемът с психическото здраве, не режимът за оръжията