Как ще успее изкуственият интелект ли? Като се вслуша в пчелите. Специални сензори, монтирани върху кошери, ще следят звука на жужене на пчелите, движението на крилцата и краката им, количеството нектар, което е събрано, влажността. А също така ще се измерва замърсяването в района на кошера, ще се следят и метеорологичните условия. Към проекта се присъединява и интернет компанията "Оракъл", за да се създаде световна мрежа от умни кошери. Така пчеларите ще получават в реално време информация за състоянието на пчелите.
Саймън Потс, професор по биоразнообразие: Със свързването на машините с изкуствен интелект към кошерите на различни места, ние ще започнем да регистрираме, както аз се изразявам „здравето на пчелите". Ние ще следим условията вътре в кошера - активността на пчелите, топлината, температурата и всякакви детайли. Когато пчелите са болни, ние ще разбираме по данните, които получаваме.
Че има проблем с пчелите отдавна е известно. Само че хората не могат да разберат какво точно причинява смъртта им. Пестицидите са само част от списъка със заподозрените. Но вече с тази задача се заема изкуственият интелект. Поставянето на сензори върху кошери не е новост, за първи път, обаче, се включват и машини, които да анализират какво „казват" пчелите. Тъй като звукът най-добре разкрива състоянието им.
Саймън Потс, професор по биоразнообразие: Всяко насекомо, когато лети, издава определен звук, различен от останалите. С тези сензори ние се надяваме да предотвратим проблемите. Ако засечем, че нещо не е наред с пчелите, пчеларите ще бъдат информирани. Така те ще могат да реагират веднага.
Пренаселването, например, често това причинява смъртта на много от насекомите в кошера. Причините са различни - ниски температури, влажност... Със сензорите, обаче, веднага може да се разбере проблема и да се променят условията. Мерките ще предотвратят измирането на пчелите. Умен проект с амбициозни мащаби. Колкото повече кошери бъдат включени към своеобразната мрежа, толкова по-голям шанс за оцеляване получават пчелите.