НОВИНИ

Археолози откриха уникално хидротехническо съоръжение в Перперикон

То представлява цистерна за събиране на вода, а пред него най-вероятно е имало фонтан. Съоръжението е от втори век от новата ера и показва невероятните умения на древните строители. Според археолозите изградената система работи и след хиляди години.

bnt avatar logo
от Валя Апостолова
08:55, 25.08.2017
Чете се за: 00:39 мин.
Още
археолози откриха уникално хидротехническо съоръжение перперикон

Това е втората по големина цистерна за събиране на питейна вода, открита на Перперикон. Намира на входа на южния квартал, откъдето е минавал основният път за каменния град.

проф. Николай Овчаров, ръководител на експедицията на Перперикон: В нея е съчетан място за събиране на вода с една прекрасна чешма, както е изглеждала тогава - с бронзов чучур, вероятно с формата на глава, не е запазен днеска и с един много интересен канал, по който се е отводнявала цистерната.

Имало е и фонтан и той е бил първото нещо от Перперикон, което са виждали пътниците в древността. Цистерната, фонтанът и чешмата са били свързани в общ архитектурен комплекс с колонади и богата украса. Най-интересна се оказала изключително сложната система от издълбани с невероятно точност канали в скалата. Тя е създадена преди 1 800 години, а последните проливни дъждове са доказали, че и досега работи безупречно.

проф. Николай Овчаров, ръководител на експедицията на Перперикон: На Перперикон има страшно много неща, които изумяват от гледна точка на това, че са правени преди хилядолетия, но в случая бих могъл да кажа, че това би възхитило всеки съвременен хидроинженер.

Предполага се, че съоръжението е част от античен храм, но само бъдещите проучвания ще докажат това.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Каква е програмата на Еманюел и Брижит Макрон в България?
Каква е програмата на Еманюел и Брижит Макрон в България?
Кметът на Каварна: Имаме нужда от първичните научни данни за терена на НАТУРА
Кметът на Каварна: Имаме нужда от първичните научни данни за терена на НАТУРА