НОВИНИ

Докладът на ЕК: България е изпълнила част от препоръките, но предстои още работа

Европейската комисия представя годишния доклад за България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. В него се посочва, че страната ни е постигнала прогрес по всички препоръки, но не ги е изпълнила изцяло.

Десислава Апостолова
от Десислава Апостолова
12:00, 15.11.2017 (обновена)
Чете се за: 01:12 мин.
По света

През януари, когато беше представен последния доклад за България, към страната ни бяха отправени 17 препоръки. Днес от ЕК отчитат, че по всички тези препоръки се работи, но никоя от тях не е изпълнена в задоволителна степен, както се изразяват от Комисията. В доклада се казва, че политическата несигурност преди изборите е довела до забавяне на реформите. Еврокомисията очаква от България да изпълни препоръките в "близко бъдеще".


Франс Тимерманс, заместник-председател на Европейската комисия: За нас е ясно, че България постигна устойчив напредък в няколко области свързани с върховенството на закона. Препоръките, които отправяме към България, отчасти бяха изпълнени и приложени. Но все още остава какво да се постигне. Насърчаваме българските власти да продължат да ги осъществяват, да работят в тясно сътрудничество с нас, за да бъдат изпълнени всички препоръки и искаме да сме сигурни, че няма да има връщане назад в нито една област.

Като най-важното развитие през годината се отбелязва избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Но се споменават и съмненията за политически договорки при попълването на парламентарната квота. Сега от ВСС се очаква да покаже своята независимост на практика.

Като положителен момент се изтъква създаването на Инспекторат към ВСС и избирането на нов председател на Върховния административен съд.

Според Брюксел промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт са били приети без широк дебат. Препоръчва се те да се правят по прозрачен начин след обществени обсъждания в магистратските среди и гражданското общество.

Очакват се и инициативи по продължаване на съдебната реформа, които да се се трансформират в ясен план за действия.

През януари Еврокомисията отчете, че в борбата с корупцията по високите етажи на властта е сред най-проблемните области за България за десетте години, през които механизмът съществува. Сега погледите са насочени към Агенция за борба с корупцията, като Брюксел очаква прозрачност при избиране на ръководството ѝ. Трябва да има и повече резултати в борбата с корупцията на местно ниво и по границите.

Докладът отбелязва напредък по отношение на организираната престъпност, която сега представлява по-малка заплаха за обществото, отколкото в миналото.

Следващият доклад за България ще бъде в края на 2018 г.

;

Пълният текст на доклада на ЕК - ТУК

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Намалява раждаемостта в Кюстендилска област
Намалява раждаемостта в Кюстендилска област
Специалисти консултират родители на недоносени деца
Специалисти консултират родители на недоносени деца