НОВИНИ

Кабинетът одобри текста на Договора за добросъседство с Македония

На днешното си заседание Министерският съвет одобри проекта на Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония.

bnt avatar logo
от БГНЕС
14:38, 26.07.2017 (обновена)
Чете се за: 02:00 мин.
У нас

Подписването на Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Македония е израз на желанието на Република България да изгради добросъседски отношения, основани на европейските ценности. Осезаеми резултати след подписването на договора ще бъдат: сътрудничеството в двустранен и многостранен план, разширяването на транспортните връзки и комуникации, участие и усвояване на средства по регионални инфраструктурни и по транс-гранични проекти, както и улесняване на контактите между гражданите на двете страни.

По-рано бе съобщено, че на днешното си заседание правителството на Македония е одобрило проектодоговора. В 15.00 часа днес в Скопие (16:00 часа българско) македонският премиер Зоран Заев ще даде пресконференция, на която ще запознае обществеността за подготвения договор за приятелство и добросъседство с нашата страна.

С друго свое решение кабинетът "Борисов 2" одобри и Меморандум за разбирателство между Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България и Министерство на транспорта и съобщенията на Република Македония за развитието на железопътните връзки между София и Скопие.

Българската страна поема ангажимент за доизграждането на железопътната връзка по направлението София - Перник - Радомир - македонска граница до 2027 г. Македония, от своя страна, се ангажира да изгради жп направлението Крива паланка - Деве баир - българска граница до края на 2025 г. Правителството упълномощава министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да подпише меморандума от името на кабинета.

На заседанието на Министерски съвет днес бе решено и, че България и Македония ще си сътрудничат в областта на природния газ.

В съответствие със своите държавни енергийни политики и общата енергийна политика на ЕС и Енергийната общност, България и Македония ще си сътрудничат с цел проучване на възможностите за развитие на нова директна връзка между газовите системи на двете страни. Това е предвидено в проекта на Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на природния газ между Министерството на енергетиката на Република България и Министерството на икономиката на Република Македония, одобрен от правителството на днешното му заседание.

За изпълнение целите на Меморандума ще бъде създадена съвместна газова работна група, която в шестмесечен срок от влизането на документа в сила ще подготви предварително технико-икономическо проучване за изграждане на газовата връзка. То трябва да представи анализ на техническите, пазарните, икономическите, финансовите и регулаторните аспекти на проекта и да идентифицира решения за необходимата инфраструктура на територията на двете държави. Въз основа на резултатите от тези проучвания ще бъдат взети последващи решения относно изграждането на нова газова връзка между двете държави.

Подписването на Меморандума е изцяло в съответствие с целите на сътрудничество в Енергийната общност, създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа и пълното му интегриране с вътрешния енергиен пазар на ЕС. Документът отчита ползите за сигурността на доставките за региона на Югоизточна Европа и ЕС от изпълнението на проектите от Южния газов коридор, включително междусистемните връзки Гърция-България, Турция-България, регионалния газоразпределителен център „Балкан“, както и други проекти от общ европейски интерес в областта на газовата инфраструктура.

;
Екатерина Захариева - вицепремиер по правосъдната реформа и министър на външните работи: България има интерес всичките ѝ съседи да бъдат членове на ЕС, развити демокрации, да не бъдат затворени, да не бъдат изолирани и преди всичко да не бъдат антибългарски. Така че този договор дава възможност за подобряване на отношенията, за възможност историята за обединява, а не да разделя - има редица примери за това в Европейския съюз, да гледаме заедно напред в общото бъдеще, да имаме възможност да свържем икономиките си. Ние нямаме добър път дотам, знаете колко време се пътува, а в същото време хората искат да са заедно. Над 500 000 туристи посещават България оттам, над 300 000 българи, така че това е шанс и възможност да подобрим отношенията си, да празнуваме заедно общата си история, общите си исторически личности и да гледаме напред в бъдещето.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Томислав Дончев става председател на Съвета за административната реформа
Томислав Дончев става председател на Съвета за административната реформа
Силно земетресение разлюля японския остров Окинава
Силно земетресение разлюля японския остров Окинава