Баскетболните ни национали победиха Исландия и ще играят за деветото място на Евробаскет 2023 за мъже до 18 г. в дивизия „Б“

българия победи исландия играе деветото евробаскет 2023 мъже дивизия
Снимка: ФИБА
23:00, 29.07.2023
Чете се за: 01:27 мин.

Българският национален отбор победи Исландия с 96:90 (22:13, 23:24, 21:21, 30:32) в мач за разпределение на местата от девето до 12-о на европейското първенство за юноши до 18 години в дивизия „Б“ в Матозиньош, Португалия.

Така България ще завърши в топ 10 и ще опита да се пребори за деветото място в неделя (30 юли), когато ще се изправи срещу домакините от 14:30 часа.

Националите взеха инициативата още в началните минути на срещата с Исландия и не изпуснаха водачеството до края. На почивката българите имаха аванс от 45:37, а преди финалната четвърт водеха с 66:58. Най-голямата разлика в мача бе 16 точки. Въпреки по-слабата си стрелба от далечна дистанция българските баскетболисти компенсираха с по-малко грешки и по-комбинативна игра.

Момчил Кадиев бе най-резултатен за успеха с 32 точки, 5 борби и 7 асистенции. Александър Гавалюгов допринесе с 22 точки и 6 асистенции, а Деян Колев се включи с 12 точки, 7 борби и 3 асистенции.

За Исландия с 19 точки, 2 борби и 4 асистенции се отчете Тордур Йонсон.

Отменен гол остави Пирин Благоевград и Ботев Пловдив без победа от началото на сезона