Божидар Саръбоюков спечели сребро на скок дължина на европейското първенство по лека атлетика до 20 г. с национален рекорд

божидар саръбоюков класира финала скока дължина лека атлетика зала истанбул
Снимка: startphoto.bg
от БНТ , Източник: БТА
18:57, 08.08.2023
Чете се за: 02:02 мин.

Божидар Саръбоюков спечели първи медал за България на европейското първенство по лека атлетика до 20 години в Йерусалим (Израел).

Саръбоюков, който преди два дни навърши 19 години, заслужи сребърното отличие с 8.22 метра, които постигна във втория си опит на финала. Така той постави нов национален рекорд във възрастовата група в дисциплината, като подобри с 8 сантиметра досегашното върхово постижение от 8.14 метра на Петър Дачев от 30 юли 1998 година в Анеси (Франция). Талантът от Харманли надмина рекорда на страната още с първия си опит от 8.18 метра. Българинът направи общо пет успешни опита, всеки от които над 8 метра, като другите три бяха от 8.12, 8.10 и 8.07 метра.

Шампион стана италианецът Матиа Фурлани с 8.23 метра, което е и нов рекорд на шампионатите, подобрявайки досегашния на руснака Владимир Очкан от 8.17 метра от 7 август 1987 година в Бирмингам (Англия).

С бронза се окичи украинецът Никита Маслюк със 7.97 метра.

Европейското първенство се излъчва пряко по БНТ 3 и на сайта ни.