ЦСКА обърна Черноморец и се затвърди на третото място в баскетболното първенство при мъжете

цска обърна черноморец затвърди третото баскетболното първенство мъжете
Снимка: Национална баскетболна лига
20:55, 12.04.2023
Чете се за: 03:37 мин.

Отборът на ЦСКА надделя над Черноморец с 88:86 (21:25, 22:18, 16:20, 29:23) като домакин в София в среща от 30-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ).

"Червените", които се борят за второто място във временното класиране, записаха десети пореден успех и общо 19-и от 27 мача, а четвъртият Черноморец продължава с актив 16-11 и допусна втора поредна загуба.

Двубоят протече много оспорвано, при високо темпо, а цялата първа част премина с размяна на водачеството. След 4 минути, с два поредни коша на Зейн Ноулс ЦСКА поведе с 15:9, но гостите постепенно изравниха играта и в последните секунди след тройка на Джордан Тъкър Черноморец обърна до 25:21.

Бургазлии се откъснаха с 32:21 след серия от 7 безответни точки в началото на втората четвърт. Разликата стигна 12 точки при 38:26 малко повече от 6 минути преди почивката, но ЦСКА намали до 4 в средата на частта при 37:41. Малко след това Таменанг Чо и Зейн Ноулс отбелязаха за равенство 41:41, а първото полувреме приключи при 43:43.

Ноулс натрупа 17 точки и 5 борби за "червените" още до почивката, а за Черноморец Тъкър имаше 12 точки.

ЦСКА успя да поведе след тройка на Чо за 46:45 за старт на третата част, а малко след това пак той реализира за 50:47. Бургазлии не позволиха на противника да се откъсне и обърнаха до 52:50 в своя полза 4 минути след почивката. Последваха добри моменти за домакините, които поведоха с 54:53 преди Черноморец бързо да си върне водачеството до 61:56 при оставащи минута и половина от третия период.

Финалните 10 минути започнаха при преднина 63:59 в полза на гостите. Черноморец остана водещ в резултата, но при останащи 5 минути и половина загуби Мунис Туту, който излезе от игра за 5 лични нарушения. ЦСКА се доближи на 2 точки при 72:74. Гостите дръпнаха отново с 9 точки и три минути и половина преди края на мача водеха с 81:72. Баскетболистите на ЦСКА наваксаха до 79:81 в следващите минута и половина. С тройка на Венцислав Петков поведоха с 82:81, а Брандън Йънг вкара за 84:81 за "червените" при оставащи 41 секунди. Черноморец намали с кош на Джордан Тъкър, Йънг бе точен от наказателната линия за 86:83 и домакините удържаха победата.

Зейн Ноулс бе най-резултатен за успеха с 23 точки и 10 борби, Таменанг Чо добави 19 точки и 4 борби.

За Черноморец Георги Боянов завърши с 28 точки и 8 борби, Джордан Тъкър се включи с 20 точки.

Останалите срещи от 30-ия кръг в НБЛ ще се играят в петък, 14 април.

В следващия си мач на 19 април ЦСКА ще приеме тима на Ямбол, докато Черноморец ще бъде домакин на Черно море Тича.