Фурор за боксьорите ни - 7 титли от Балканското първенство

Българинът Радослав Росенов бе определен за най-добър на шампионата при мъжете, а освен това съставът ни взе и отборната купа при по-силния пол.

Снимка: БФ Бокс
от БНТ , Източник: БФ Бокс
20:24, 03.10.2023
Чете се за: 02:45 мин.

Българските боксьори спечелиха безпрецедентните 13 медала от 13 участника на Балканското първенство за мъже и жени, което завърши днес в Албена. Националите ни показаха високо ниво, като всичките ни представители се качиха на почетната стълбичка в хода на турнира, а 7 от тях ликуваха със златото.

В допълнение съставът на България при мъжете, воден от Жоел Арате, Валентин Поптолев и Александър Александров, триумфира с отборната купа.

В рамките на днешния ден българските боксьори грабнаха три титли. В категория до 48 кг Ергюнал Себахтин надигра по категоричен начин украинеца Денис Биленский. Националът ни доминира на ринга и спечели заслужено с 5:0 гласа. Веднага след него Златислава Чуканова (52 кг) също се качи на първо място, след като показа висока класа и не остави шансове на друг представител на Украйна – Дария-Олга Хутарина, вдигайки победоносно ръце след 5:0 гласа. При най-тежките Йордан Морехон (+92 кг) също впечатли и срази с 5:0 словенеца Юре Симунович.

Венелина Поптолева (50 кг) взе сребърно отличие, губейки с 0:5 от представителката на Сърбия Нина Радованович. Второ място зае и Красимир Джуров (63.5 кг), който загуби с неединодушно решение от молдовеца Стефан Вознеасьовски. При 86-килограмовите Кристиян Димитров проведе много здрав сблъсък с украинеца Богдан Толмачов, но в крайна сметка се размина с титлата.

В понеделник шампиони станаха още Ясен Радев (54 кг), Хавиер Ибаниес (57 кг), Радослав Росенов (60 кг) и Кристиян Николов (80 кг). Със сребърно отличие се поздрави Уилиам Чолов (75 кг), а втора се нареди и Станимира Петрова (54), която обаче не излезе в своя финал поради заболяване. По идентичен начин с бронз остана и другата ни носителка на квота за Париж 2024 Светлана Каменова (57 кг).

За най-добър боксьор на Балканския шампионат при мъжете бе определен Радослав Росенов, а за №1 при жените бе посочена Дониета Садику (60 кг) от Косово.

135 години Алма Матер: Тържествен концерт за празника на Софийския университет