Испанците Алваро Мартин и Мария Перес триумфираха със световните титли при мъжете и при жените на 35 километра спортно ходене

испанците алваро мартин мария перес триумфираха световните титли мъжете жените километра спортно ходене
11:51, 24.08.2023
Чете се за: 01:55 мин.

Алваро Мартин и Мария Перес осигуриха на Испания нови два златни медала в шестия ден на световното първенство по лека атлетика в Будапеща.

Мартин триумфира в състезанието на 35 километра спортно ходене при мъжете, докато Перес бе първа в същата дисциплина при жените. По този начин и двамата дублираха титлите, които спечелиха на дистанцията от 20 километра съответно в първия и втория състезателен ден на шампионата в унгарската столица.

При мъжете Алваро Мартин атакува пет километра преди края и финишира за 2 часа, 24 минути и 30 секунди, което е национален рекорд на Испания. Втори на четири секунди остана Брайън Пинтадо от Еквадор, а с бронзовото отличие се окичи японецът Масатора Кавано с време 2 часа, 25 минути и 12 секунди.

При дамите Перес бе много по-убедителна, въпреки объркването, което се получи заради факта, че помисли, че е финиширала преди реално да е стигнала финала.

Испанките постави рекорд на световните първенства от 2 часа, 38 минути и 40 секунди. Втора на 2:12 минути остана перуанката Кимбърли Гарсия Леон, която не успя да защити световната си титла. Европейската шампионка Антигони Дрисбиоти от Гърция взе бронза с 2 часа, 43 минути и 22 секунди.