Георги Вангелов е на полуфинал на европейското първенство по борба

Тази вечер Вангелов ще се бори на полуфинал, в който ще се изправи срещу световния шампион от 2021 Абасдаджи Магомедов.

георги вангелов бори репешажите бронз олимпийска квота световното белград
15:01, 17.02.2024 (обновена)
Чете се за: 01:57 мин.

Георги Вангелов се класира за полуфиналите на европейското по борба в Букурещ.

В категория до 61 кг българинът постигна две победи – над Леонид Колесник (Молдова) с 8:1 и над Андрей Бекренеу (Беларус) с 3:1.

Така за място на финала петият от олимпийските игри ще излезе срещу Абасдаджи Магомедов (Русия), световен шампион от 2021 г., който се състезава под неутрален статут.

Други трима наши представители днес загубиха на четвъртфиналите и очакват съперниците им да ги изтеглят в репешажите за бронза.

Дебютантът в нашия тим Магомед Рамазанов (86 кг) стартира с атрактивен туш срещу световния вицешампион от по-долната категория Владиимир Гамкрелидзе (Грузия), след това преодоля и състезаващия се за Македония Ахмед Магомедов – 6:2, но на четвъртфиналите не успя срещу Осман Гочен (Турция), трети от Евро 2022, като отстъпи с 6:12.

При тежките до 125 кг Ален Хубулов, който също дебютира за страната ни, започна с успех срещу Георге Ерхан (Молдова) с 10:1, а след това отстъпи пред един от най-титулуваните борци в категорията Гено Петриашвили – 4:10. Грузинецът е носител на два олимпийски медала, 3-кратен световен шампион и два пъти е №1 в Европа.

Загуба претърпя и Ахмед Магамаев – 4:7 срещу Мириани Майсурадзе (Грузия), бронзовия медалист от световни и европейски първенства, в категория до 92 кг.

Иван Стоянов пък бе спрян от Ибрахим Велиев (Белгия) на старта при 74-килограмовите.

След победа и загуба в репешажите от надпреварата отпадна и Мирослав Киров (79).

Полуфиналите започват от 16:45 часа.