НОВИНИ

Президентът: Изборът на БСП за трети мандат няма общо с Nexo, но казусът може да повлияе при правителство на ДБ

Десислава Маркова
от Десислава Маркова
09:47, 17.01.2023 (обновена)
Чете се за: 06:35 мин.
У нас
Снимка: БГНЕС
Слушай новината

Решението "БСП за България" да получи третия мандат за съставяне на правителство е взето от президента преди появата на казуса с Nexo и не е повлияно от него. Това заяви държавният глава Румен Радев.

"Така съм преценил и разчитам, че БСП ще направи максимално възможното. Не съм се ръководил от скандала с Nexo в това си решение, взел съм го преди това. Но този казус има потенциала да повлияе на едно бъдещо правителство с мандат на "Демократична България" и това го виждаме всички", заяви Радев.

Президентът и днес потвърди, че е е търсил партията, която има най-голям шанс да състави кабинет.

"Виждате, че БСП не бърза да поставя червени линии, съхрани диалога и в много случаи показа, че е готова на компромис и решения, които да работят за повечето партии. БСП работи и с политическите си опоненти, например - беше в основата за решаване на кризата с избор на председател на Народното събрание", изтъкна Румен Радев.

Държавният глава коментира и условието, което постави вицепрезидентът Илияна Йотова, за продължаване на политиките на служебното правителство.

"Ако под политика разбираме изкуството да се оползотворяват всички възможности, то служебното правителство прави максималното за това в името на България. От тази гледна точка политиката като изкуство да се оползотворяват всички възможности би трябвало да се продължава от всички партии", каза той.

От своя страна мандатоносителите от БСП увериха, че ще направят всичко възможно за кабинет, но няма да губят време, ако видят, че няма шанс.

"Първо - има ли наистина искрено желание да търсим съгласие за създаване на правителство и ако има такова, да подходим вече по следващите въпроси, които са политиките, законите, действията, които трябва да предприеме едно правителство, респективно да приеме парламентът. Да видим какъв хоризонт бихме дали на едно такова правителство. Дали ще търсим по-дългосрочен кабинет или по-краткосрочен, с много ясна програма, като че ли нагласата е по-скоро за второто. Ако няма перспектива за правителство, нямаме намерение да бавим процеса, защото пък това ще е загуба на време", каза Кристиан Вигенин - зам.- председател на НС от БСП.

От "Продължаваме промяната" отново заявиха, че очакват от БСП промени по важни теми.

"Не можем да отстъпим от нашите приоритети. Сега БСП трябва да каже дали е променила отношението си по някоя от тези теми. Най-важните теми - съдебната реформа, видяхте, че миналата седмица и на депутатите от БСП им се доспа в 8 часа и решиха да си ходят. Тогава, когато трябваше да обсъждаме контрола върху главния прокурор. Освен това имаме, естествено, Изборния кодекс - една сериозна пречка пред това да бъдем в общо управление или да подкрепим управление на БСП", посочи Андрей Гюров - председател на ПГ на "Продължаваме промяната".

Вижте повече в прякото включване на Десислава Маркова

Междувременно президентът Румен Радев и служебният премиер Гълъб Донев присъстваха на представянето на 30-годишна стратегия за развитието на енергетиката на България. Събитието е организирано от Министерство на енергетиката, а стратегията ще бъде представена от ресорния министър Росен Христов.

В началото на форума президентът заяви, че България не може да си позволи безвремие заради развихрилата се енергийна криза.

Той изтъкна, че през последните месеци България се превръща във все по-голям енергиен фактор на Балканите и ЕС.

"Ясно осъзнахме колко важно е да имаш мощности, да имаш микс и автономност на енергийната система и колко е важно решенията да се взимат навреме. Въпросът е как от тук нататък да продължим с тази политика. И при формирането на служебния кабинет поставих този въпрос - да се върви към диверсификация на енергийните източници и дигитална енергетика.

За няколко месеца пуснахме интерконектора. Организирани са прозрачни процедури за търгове на газ. Удвои се капацитетът на терминанала за втечнен газ в Александруполос и дано да заработи от следващата година.

Осигурени са и договори за диверсификация на ядрено гориво, както и договорът с "Боташ" за резервиран капацитет и достъп до турските терминали за втечнен газ. Оттук нататък имаме множество запитвания от други държави дали могат да ползват достъп до резервираните от нас терминали за втечнен газ. Обединявайки газопреносните системи в региона, можем да реализираме идеята на ЕК за пренос на Азерски газ към ЕС и България ускорява тази визия.

Политическата воля на най-високо ниво се материализира в реална работа и проекта Бургас- Александруполис договорихме с Мицотакис да го обърнем Александруполис-Бургас.

Затова е важно да има стратегия. Много от тези решения са закъснели. Стратегията трябва да бъде високо ексклузивна. България има уникален шанс за съхраняването на енергия от ВЕИ", посочи той.

Румен Радев заяви, че България все още не е подала молба за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, защото това е сложен процес и трябва да се обмисли с какви аргументи да бъде поискано.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Тейтъм наниза 51 точки за седма поредна победа на Бостън в НБА
Тейтъм наниза 51 точки за седма поредна победа на Бостън в НБА
СОС ще обсъжда и гласува исковете на двете родилки с разменени бебета към болница "Шейново"
СОС ще обсъжда и гласува исковете на двете родилки с разменени бебета към болница "Шейново"