Николина Щерева и Петър Петров дадоха старт на поредицата „Българските имена на Царицата“ за вековния юбилей на атлетиката у нас

николина щерева петър петров дадоха старт поредицата bdquoбългарските имена царицатаldquo вековния юбилей атлетиката нас
Снимка: прес-клуб "България"
от БНТ
20:58, 25.01.2024
Чете се за: 03:15 мин.

Инициативата „Българските имена на Царицата“ е плод на съвместните усилия на пресклуб „България“ и списание „Атлетика“ на БФЛА и има за цел да бъдат представени несподелени и незабравими мигове от историята, разказани от звездите на българската атлетика.

“Искаме да припомним успехите на българската лека атлетика на младото и талантливо поколение”, каза Антон Бонов.

Началото на поредицата ще представи олимпийските медалисти на Родината ни – 13 велики спортисти, носители на 19 олимпийски отличия.

Главният редактор на сп. „Атлетика“ съобщи още, че по случай 100-годишнината се подготвя допълнено издание на енциклопедичния труд с автор покойния вече Григор Христов „Царицата“, която излезе от печат за 80-годишнината на атлетиката у нас.

Гости в пресклуб „България“ бяха сребърната медалистка на 800 метра и 4-та на 1500 м от Игрите в Монреал 1976 Николина Щерева и най-бързият българин, бронзовият медалист в спринта на 100 метра от Москва 1980 Петър Петров.

„На Олимпийските игри е важен медалът, никой не мисли за постижението“, каза Щерева.

„Атлетиката е спорт с много силна конкуренция, 7-8 състезателки в България по мое време се въртяха около 2-те минути на 800 м“, каза още олимпийската вицешампионка на 800 м от Монреал.

Щерева призова в София да се направи стадион само за лека атлетика, защото състезателите нямат нужните условия, за да тренират.

“Това е голям проблем. Имаме нужда от стадион само за лека атлетика. За да бъде един спорт успешен, трябва да бъде по-централизиран. По мое време имахме и страхотно много научно обезпечаване на спорта. Имаше и лаборатория по лека атлетика. На младите искам да кажа, че е въпрос на чест да представяш България на Олимпийски игри. Самото участие остава спомен за цял живот. Ще бъде много трудно дори влизането на финал в Париж, ако се случи ще бъде подвиг”, каза още олимпийската вицешампионка.

"В кариерата си съм победил седем олимпийски шампиони и имам два финала на 100 метра, което е нещо уникално”, каза от своя страна Петър Петров. Той смята, че да имаш талант и психика на победител е най-важното за успеха. Петров се класира в Монреал 1976 на осмо място, а четири години по-късно в Москва печели бронзовия медал.

Още Спорт

Българският национален отбор по минифутбол се класира за осминафиналите на европейското първенство
20:30, 09.05.2024
Без българи на полуфинала при мъжете на Световната купа по модерен петобой в София
19:51, 09.05.2024
Чете се за: 01:30 мин.
Юлияна Янева започва срещу европейска вицешампионка на олимпийските квалификации по борба в Истанбул
19:25, 09.05.2024
Чете се за: 02:12 мин.
Пьотр Нестеров се класира за полуфиналите на двойки на турнира по тенис в Букурещ
Чете се за: 01:10 мин.
Анжелик Кербер и Кинуен Женг се класираха за третия кръг на турнира по тенис в Рим
18:31, 09.05.2024
Чете се за: 04:15 мин.