14:45, 30.09.2022
Чете се за: 03:02 мин.
САЩ баскетбол, жени
Снимка: БГНЕС

Олимпийските и световни шампионки САЩ разгромиха Канада с 83:43 и се класираха за финала на световното първенство по баскетбол за жени в Сидни.

Американките, които се стремят към 11-а световна титла и четвърта поредна, взеха аванс от 27:7 още след първата четвърт и това лиши мача от по-сериозна интрига. Десеткратните световни шампионки отбелязаха рекорд за най-изразителна победа в полуфинали на световно първенство.

Най-резултатна за тима на САЩ бе Бриана Стюарт със 17 точки, а Ейджа Уилсън добави още 15, като хвана и 12 борби. Още 14 точки добави Кейси Плъм, докато Алиса Томас завърши срещата с 10.

За Канада Летисия Амихър завърши с 8 точки.

Комисар на мача бе българката Сандра Велчева-Хънт, която в четвъртък бе комисар и на четвъртфиналния мач между САЩ и Сърбия.

Много по-драматичен се оказа вторият полуфинал от програмата, в който тимът на Китай победи домакина Австралия с 61:59.

Пред препълнените трибуни на "Кудос Банк Арена" в Сидни Китай взе аванс от 36:30 през първото полувреме. Австралийките обаче започнаха да топят плавно изоставането си и в средата на последната четвърт поведоха с 53:51 след кош на Стеф Талбът.

Китайките обаче успяха да се задържат в мача и до края на срещата играта се водеше кош за кош. Решителният момент дойде 3.4 секунди преди края, когато Саманта Уиткомб извърши нарушение, което прати Сию Ван на наказателната линия. Китайският гард не сбърка и при двата си шута за 61:59, а опитът на Ези Магбегор да изравни със сирената бе неуспешен.

В отсъствието на звездата на отбора Ли Мън най-резултатна за Китай бе центърката Сю Хан, която вкара 19 точки. Ян Ливей добави 18 точки, а Сию Ван завърши срещата с 14. За Австралия Саманта Уиткомб вкара 15 точки, а по 12 добавиха Стеф Талбът и Ези Магбегор.

За Китай предстоящият в събота финал ще бъде първи от 1994 година насам, когато отборът загуби мача за титлата от Бразилия с 87:96.

Намерете БНТ в социалните мрежи:

Путин и проруските лидери на Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон подписаха присъединяването към Русия
Германците Оскар Оте и Фабиан Фалерт са първите финалисти при двойките на Sofia open