Тодор Стойчев се нареди 6-и на олимпийската квалификация на сабя

По регламент единствено първото място в турнира осигуряваше на своя притежател квота за Олимпийските игри в Париж 2024

Снимка: БФ Фехтовка
08:47, 28.04.2024
Чете се за: 01:32 мин.

Тодор Стойчев завърши на 6-о място на олимпийската квалификация на сабя, която се провежда в Диферданж, Люксембург.

По регламент единствено победителят в надпреварата щеше да заслужи квота за Игрите в Париж 2024, а в състезанието се включиха общо 17 фехтовачи.

Стойчев стартира своето участие от груповата фаза, където родният сабльор записа четири победи и две загуби.

Това позволи на българина да продължи към фазата на елиминациите, където в първия кръг той надигра Андри Николайсон Матеев от Исландия с 15:10.

На четвъртфиналите обаче Тодор Стойчев отстъпи с 10:15 на поляка Симон Хричюк, което сложи край на амбициите му за място на Олимпийските игри в Париж.

Днес квота за Игрите във френската столица ще се опита да спечели най-добрата ни състезателка на сабя Йоана Илиева, която също ще участва на квалификацията в Диферданж. За да заслужи виза за Париж 2024, бронзовата ни медалистка от последното световно първенство ще се нуждае единствено от победа в турнира, в който тя е най-високо поставената фехтовачка, което ѝ позволява да стартира директно от фазата на елиминациите.

Квалификацията в надпреварата на сабя при жените ще включва общо 13 състезателки, а началото ѝ е днес в 12:30 ч.